Mozaika, marmolit, wyprawa kamyczkowa, tynk kamyczkowy, żywica – pod tymi potocznymi nazwami kryje się tynk do zadań specjalnych. Odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, idealnie nadający się na cokół – czyli tą część elewacji budynku, która jest najbliżej ziemi i najbardziej narażona jest na zabrudzenia i uszkodzenia.
Tynk mozaikowy sprawdza się jednak nie tylko na cokołach, ale też na słupach i podcieniach. Wiele osób wybiera go jako element dekoracyjny wewnątrz budynku np. w korytarzach.
Jednak my skupmy się na elewacjach, wszak to fasady są specjalnością Papierowski Ocieplenia.
Jak prawidłowo nałożyć tynk mozaikowy?
Mozaika zachowa swoje właściwości tylko, jeśli położymy ją zgodnie z instrukcją producenta. Tu zarówno Ceresit, jak i Majsterpol, nasi najwięksi dostawcy, bezwzględnie zalecają aby temperatura pracy oraz wysychania materiału wynosiła od 10 do 25 stopni.
Prace na betonach, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych możemy rozpocząć tylko wtedy, kiedy już dobrze wyschną. Ile to trwa? Około czterech tygodni, a w przypadku warstw zbrojących, takich, jak Styrolep Z lub Wełnolep Z, minimum po 3 dniach od momentu ich realizacji.
Zanim nałożymy tynk mozaikowy, musimy dobrze przygotować podłoże: powinno być oczyszczone i zagruntowane gruntem akrylowym z kwarcem. Następnie grunt musi wyschnąć – zalecamy poczekać minimum dobę. Kiedy upewnimy się, że ściana jest sucha, należy dokładnie przemieszać masę marmolitową. Teraz można przystąpić do nakładania jej na ścianę. Gładką pacą położyć cienką, równomierną warstwę, ściągając starannie nadmiar tynku. Należy przy tym pamiętać aby kolejne fragmenty nakładanej masy były łączone zgodnie z zasadą mokre na mokre.
Dobrze to pokazuje instrukcja na Youtube Majsterpol:
https://www.youtube.com/watch?v=LUh93ySbm_8
Kolor tynku mozaikowego
Czy to na pewno właściwy kolor? Na wzorniku było ciemniej albo jaśniej? Ocenę pozostaw do całkowitego wyschnięcia tynku w odpowiednich warunkach temperatury oraz zabezpieczonego przed opadami.
A jak dobrać kolor? Oczywiście musi pasować do całej elewacji. Tym, którzy nie mają projektu ani pomysłu podpowiadamy, że najlepiej sprawdzą się marmolity w kolorach ciemnych – nie widać na nich brudu, ani zużycia. A najpiękniej wyglądają te z połyskującymi dodatkami – hitem ostatnio jest mozaika z miką.
A po inspiracje zapraszamy na nasze strony na Facebook, Instagram i Tik Tok oraz tu: https://www.papierowski.pl/rodzaje_inwestycji/domy-jednorodzinne/
Tekst: Anna Janiak, zdjęcia Papierowski Ocieplenia. Wszystkie prawa zastrzeżone.