Pleśń na elewacji to nie tylko kwestia estetyki. Nie ma też co się łudzić, że zielone wykwity same znikną. Wręcz przeciwnie – będą się rozrastać, uszkadzając coraz większą powierzchnię ściany. Jak powstają? Podstawowym czynnikiem jest wilgoć, zaś pożywką kurz. Dlatego najczęściej zaczynają się pojawiać na północnych ścianach budynków, jak również przy źle wykonanych obróbkach blacharskich i innych miejscach, gdzie woda spływa bezpośrednio po otynkowanej ścianie. Dużym błędem są też nasadzenia drzewek lub wysokich krzewów zbyt blisko elewacji. Bliskość roślin przyspieszy proces zagrzybiania ścian.
Zagrzybiona i spękana elewacja to raj dla drobnych zwierząt.
Ich obecność przyspiesza erozję w lawinowym tempie.
Czarny lub brunatny nalot, powierzchnie pokryte algami zielonymi lub brązowymi – to znak, że mamy do czynienia z pleśnią na elewacji, a nie jedynie osadzającym się kurzem.
Jak usunąć pleśń ze ściany?
Do elewacji z „baranka” używamy myjki ciśnieniowej, by zmyć osady. Po umyciu stosujemy środek grzybobójczy np. Majsterpol Elewacid. Stosowany zgodnie z instrukcją doskonale „zwalcza mikroorganizmy na tynkach cienkowarstwowych, które zawierają duży procent związków organicznych, a także na tynkach tradycyjnych” – tak twierdzi producent i sprawdziliśmy to: działa! A tu przejrzysta instrukcja od Majsterpol:
https://www.youtube.com/watch?v=WvNC5808s8E
Umytą i pokrytą środkiem biobójczym elewację gruntujemy i malujemy farbą, która również ma zawartość środka biobójczego. Dzięki niemu grzyby nie będą mogły wydostać się na zewnątrz.
Elewacja z piaskowca lub kamienia, różni się tym od „baranka”, że myjka ciśnieniowa może nie dać rady oczyścić ściany tak dokładnie, jak byśmy chcieli. Wtedy specjalną maszyną ciśnieniową czyścimy ścianę używając piasku z wodą. Potem odkażamy środkiem biobójczym, a następnie na tak przygotwaną powierzchnię zamiast farby używamy lakieru impregnującego.
Efekt na lata? Tylko z serwisem
Pamiętajmy jednak, że środek biobójczy – odkaża tylko chwilowo, dlatego należy pokryć ścianę farbą lub lakierem, które zawierają biocydy kapsułowe. Jednak to też są środki, które z biegiem czasu się rozkładają. Ich dokładny czas aktywności jest trudny do określenia, bo zależy od wielu czynników. W zachodniej Europie serwisowanie elewacji to już standard, u nas usługa jeszcze mało popularna, ale warta rozważenia. Chętnie o niej więcej opowiemy, zapraszamy do kontaktu.